A Sárgamuskotály / Muscat lunel szőlő bemutatása
Ősi pontusi fajta a georgica csoportból. Talán a legrégibb időktől megtalálható fajta a Kárpát-medencében. Egyes források szerint már a rómaiak idejében is termeszthették. 410 ha nagyságú termőterületén Tokaj-Hegyalja, Mátraalja és Balatonboglár osztozik. Tokaj-Hegyalján egyre több termelő telepíti, nagyobb teret engedve e fajtának.
Bármely talajféleségen jól érzi magát, de a laza homokon hajlamos a túltermelésre.
Bora különösen kedvelt az illatos fajták között. Sajnos, a korábbi évtizedekben Magyarországon rendszeresen csak félédes, édes iskolázásban lehetett megtalálni és értékeit nem feltétlenül tudta így megmutatni. Savasabb, mint fajtatársa, a muscat ottonel, de üde, fajtajelleges illatának megőrzéséhez a viszonylag korai szüret elengedhetetlen. Önállóan iskolázva viszonylag gyorsan öregszik. Tokaj-Hegyalján egyelőre 3-5%-ban van jelen, de számos termelő szerint jóval nagyobb szerepet kellene, hogy kapjon. Aszúsodása jó, korai érése és elegáns savai miatt a hegyaljai borokban jelentős szerepet játszhat. A tiszta muskotály aszúk élettartamáról még nincsenek értékelhető adataink, de az már most is egyértelmű, hogy a fajta jelenléte az aszúborokat igen közkedveltté teszi.
Forrás:
Rohály Gábor, Mészáros Gabriella, Nagymarosy András
Terra Benedicta – Áldott föld, 2004
Sárgamuskotályból készített néhány bor:
Megyer Tokaji Szamorodni száraz, Angyal Tokaji Cuvée, BIO Ice Wine Tokaji Jégbor, Megyer Sárgamuskotály Késői, Tokaji Hanna Cuvée késői szüret, 2009 Tokaji Sárgamuskotály késői , Aszú 6 puttonyos, Katika Cuvée, Imperator Tokaji Aszú, 4 20 Tokaji Cuvée 2021, Sárgamuskotály 2022, Tokaji Sárgamuskotály száraz, Tokaji furmint-muskotály , Sárga muskotály, Flört - Irsai Olivér-Muskotály, Kamocsay Prémium Sárgamuskotály, Tokaji Sárgamuskotály félszáraz, Parfym, Magnus Sárgamuskotály, Tokaji Sárgamuskotály félédes, Megyer Tokaji édes Szamorodni, IS Cuvée
Valószínűleg Elő-Ázsiából került hazánkba is. A világ legrégibb és legismertebb szőlőfajtája, amelyet már a görögök és a rómaiak is említenek szakirodalmukban. Kedvező körülmények között aszúsodhat, amelynek révén nem veszíti el savait sem, mivel az ottonelnél jobb savakkal bír. Az illatos fajták közt a legrafináltabb és legelegánsabb illat- és ízjegyeket mutatja.
Forrás:
Benyák Zoltán – Dékány Tibor: Magyar borok és borvidékek (25. o.)
Corvina Kiadó, 2003
Borvidékek, ahol Sárgamuskotályt termesztenek:
Neszmélyi borvidék, Tokaji borvidék, Balatonfüred-Csopaki borvidék, Balaton-felvidéki borvidék, Balatonboglári borvidék
Pincészetek, ahonnan Sárgamuskotályból készült bor rendelhető:
Katona Borház, Budaházy-Fekete Kúria, Pannon Tokaj Pincészet, Istvándy Jenő Pincészete, Basilicus Szőlőbirtok, Pócz Pincészet, Balassa Bor, Várszegi Pincészet, Canter Borház, Barta pince, Pajzos - Megyer Pincészet, Angyal Borászat, Hilltop Neszmély / Borbolt.hu, Zsirai Pincészet