A Kékfrankos szőlő bemutatása
Már több évtizede a legnagyobb területen termesztett kékszőlő fajta hazánkban. Jelenlegi termőterülete mintegy 8300 ha. A tokaj-hegyaljai, somlói és badacsonyi borvidékeket leszámítva mindenütt találkozunk vele. Legnagyobb mennyiségben a Kunságon, a Soproni, az Egri, a Villányi és a Szekszárdi borvidéken termesztik. Viszonylag újonnan felfedezett fajtának tekinthető, hiszen a XIX. sz. elején még nem ismerték.
Változó talajadottságok mellett megbízhatóan terem, erőteljes terméskorlátozás mellett a kissé hűvösebb klíma (Sopron) sem válik kárára. Az ásványokban gazdag talajokon és löszön is ad minőségi borokat, sok helyen homokon is terem.
Élénk savú, gyümölcsös bort ad, közepesnek mondható tannintartalommal. Ha éretten szedik, bora kellemesen fanyar, acéltartályos érlelés mellett jó gasztro-bor lehet belőle. Ugyanakkor alkalmas új, kishordós érlelésre is, bár a hagyományos magyar „kékfrankos etalon” a fél-egy évet tradicionális nagyhordóban töltő bor. Mindkét stílusnak vannak követői és barátai a borfogyasztók körében. A Soproni borvidék – sőt: Burgenlandot is beleérthetjük - talán legszebb borait készíti ebből a fajtából. Franz Weninger, aki nagyon alacsony hozamok mellett új kishordós érleléssel, almasav bontott, hatalmas koncentrációjú, mégis selymesen krémes struktúrájú kékfrankost kínál. Szekszárdon viszont megtalálhatjuk a hagyományos eljárással készült, nagyhordóban érett kékfrankost üde, játékos savakkal, finom gyümölcsösséggel, kisebb koncentrációval. Az önálló iskolázás mellett sok cuvéenek is alapját képezi e fajta: a szekszárdi és egri Bikavér boroknak, további számos cabernet házasításnak Villányban.
Forrás:
Rohály Gábor, Mészáros Gabriella, Nagymarosy András
Terra Benedicta – Áldott föld, 2004
Kékfrankosból készített néhány bor:
Hajós-Bajai Rocker cuvee, 2021 Villányi Fruska, Nagy Karácsonyi csomag, Monopole Superior Bikavér, Egri Kékfrankos, Soproni Kékfrankos, Mátrai Kékfrankos-Cabernet Franc, Négykezes, Páratlan ajándékcsomag, Bock Rosé, Mayer Paksi Siller, Pajdos, Cellarius, Mayer Villő Cuvée, Kékfrankos rozé, Kékfrankos Rosé, Kékfrankos , Soproni GROSSZFATER, Páratlan, Servus Rosé, Nagygalagonyás Kékfrankos, Soproni Éjszaka, Kékfrankos, Egri Vörös, Imrehegyi Kékfrankos Rozé
Bár az utóbbi évtizedekben a kadarka kiszorult a kék szőlők élmezőnyéből, helyét egy nem kevésbé nagy formátumú, még mindig sokat sejtető fajta , a Kékfrankos vette át. A „piacokét” folytatott szocialista váltófutásban, amelyben a mennyiségi szemlélet abszolutizálása folytán sok hungaricum kiszorult a korábbi élcsapatból, talán az egyetlen szerencsés szerepcsere a kékfrankos és a kadarka között történt. Eredetét homály fedi, s csak a 19. század közepe óta ismert szélesebb körben, de a Sopron környékiek már korábban élvezhették e fajta előnyeit. Nevét egy anekdota szerint a napóleoni háborúk idején kapta, amikor a Sopronban elszállásolt francia katonák a poncihterektől francia frankért vásároltak bort, de azok csak a jobbik fajta, a kék színű frankost fogadták el. „Kékfrankost ide!” – mondták, s azóta hívják kékfrankosnak e szőlőt és borát.
Mivel jól alkalmazkodik a különféle természeti adottságokhoz, majd minden borvidéken elterjedt, mégis egészen különböző, mindig karakteres bort ad. Amellett, hogy a magyar rozék bázisát mindenütt e fajta jelenti, vörösborként is most körvonalazódnak stílusai. A könnyedebb, piros gyümölcsök alkotta, ropogós savakkal bíró, cserfes, játékos irányzat mellett a lényegesen testesebb, robusztus, dohány, kávé és bors jegyeit is felmutató nagyívű kékfrankosok is kezdenek megjelenni. Nem túlzás azt állítani, hogy akár néhány éven belül kiforrhat olyan kékfrankos-irányzat, amely a magyar és nemzetközi viszonylatban is egyaránt felveheti a versenyt a vörösborok világát uraló cabernet-kkel. De nemcsak önmagában, hanem házasítva is kitűnő tulajdonságokat mutat, megtartva markáns karakterét, s a Bikavérek többségének is egyik meghatározó alkotóeleme.
Forrás:
Benyák Zoltán – Dékány Tibor: Magyar borok és borvidékek (26. o.)
Corvina Kiadó, 2003
Borvidékek, ahol Kékfrankost termesztenek:
Badacsonyi borvidék, Villányi borvidék, Pécsi borvidék, Egri borvidék, Tolnai borvidék, Balaton-felvidéki borvidék, Soproni borvidék, Balatonboglári borvidék, Kunsági borvidék, Tokaji borvidék, Pannonhalmi borvidék, Mátrai borvidék, Szekszárdi borvidék, Hajós-Bajai borvidék, Nagy-Somlói borvidék, Balatonfüred-Csopaki borvidék
Pincészetek, ahonnan Kékfrankosból készült bor rendelhető:
Gróf Buttler Borászat, Berta Pince, Borbora Borház, Gere Tamás és Zsolt Pincészete, Vojtek Pince Villány, Tiffán Ede Pincészet, Pók Tamás Pincéje, Dubicz Borászat és Szőlőbirtok, Aegidius Bormanufaktúra, Kecskés Pince , Hagymási Pincészet Eger, Lantos és Monoki Pince, Pócz Pincészet, Virághegyi Bor Kft. Szekszárd, Béla Borászat-Imrehegy, Belward Pincészet, Szabó és Fia Borpince Balatoncsicsó, GÁLA PINCÉSZET, SkizoBor, Besenyei Borház, Papp Pincészet Vonyarcvashegy , Polgár Pincészet és Panzió, Gál Lajos Pincészete, Várszegi Pincészet, Angyal Borászat, Jekl Pincészet, Csillagvölgy Pincészet, Kovács Nimród Winery, Villa Wanda Bormanufaktúra, Lukácsy Pince, Maul Pincészet Villány, GANGL CSALÁDI BORÁSZAT , Bock Pince Kft., Grócz Pincészet, STERLIK PINCÉSZET, Mayer Pince, Deé Családi Pincészet, Garger pince, Fazekas pincészet, Jackfall Bormanufaktúra, Eke Pince, Vinatus Pince Kft., Canter Borház